http://s6.picofile.com/file/8390996250/photo_2017_07_26_19_50_57_1024x682_b6233118bc2b093f90def7631ccf9317_1.jpg

چرا بنویسیم؟ 

سه حالت بیشتر ندارد، یا شما از آنهایی هستید که اصطلاحا سرفه وسط درس استاد را هم در جزوه‌تان می‌نویسید، یا از آنهایی که هر از چند گاهی کلمه‌ای گوشه کتابتان یادداشت می‌کنید ویا به نظرتان هیچ کدام از حرف‌های استاد ارزش نوشتن که هیچ، ارزش گوش دادن هم ندارد.

تمام کسانی که جزوه نویسی را کار عبثی می‌دانند، لازم است بدانند که طبق تحقیقات روان‌شناسان، انسان بعد از ۲۰ دقیقه از خواندن یا شنیدن یک مطلب، ۴۰ درصد و بعد از گذشت ۲۴ ساعت ۷۰ درصد مطالب را فراموش می‌کند. پس نگویید من حافظه خوبی دارم، لازم نیست هر چیزی را بنویسم.

 

چطور بنویسیم؟

اگر از دسته دوم وسوم هستید که حتما باید فن جزوه نویسی را یاد بگیرید، اگر هم از گروه اول هستید، باز هم دانستن این نکات بر شما واجب است تا اشتباهاتتان را اصلاح کنید.

  • آماده سر کلاس حاضر شوید: معلوم است که وقتی تمرین‌های جلسه قبل را حل نکردید و لای کتاب را هم باز نکردید، نمی‌توانید جزوه خوبی بنویسید. چون مطالب برایتان مفهوم نیستند. حتما نگاهی هرچند سرسری به مطالب کلاس قبلی بیندازید. با مرور درس‌های قبلی، می‌توانید پیش از تدریس مطالب جدید سوالاتتان را هم بپرسید.
  • واضح و صحیح بنویسید: کیفیت را فدای کمیت نکنید. اصلا مهم نیست که شما چند صفحه بیشتر از بغل دستیتان نوشته‌اید، مهم میزان استفاده شما از جزوه است. به خاطر عجله‌ای که موقع نوشتن دارید، بدخط و درهم برهم ننویسید. ممکن است‌‌ همان لحظه چیزی را که نوشته‌اید، بفهمید اما بعدا که می‌خواهید دوباره مطلب را بخوانید حتما دچار مشکل می‌شوید. با شبرنگ، کادر، ماژیک‌های رنگی وهر روشی که خودتان می‌دانید، مطالب مهم را برجسته کنید. طوری که با یک نگاه مفاهیم و نظرات اصلی دستگیرتان شود.
  • مقایسه کنید: اگرمقایسه کردن خود با دیگران در هر کاری بد باشد، در جزوه نویسی خوب ومفید است. بعد از کلاس حتما جزوه‌تان را با جزوه شاگرد اول‌های کلاس مقایسه کنید. ممکن است نکته‌ای از دستتان در رفته باشد یا به نظرتان مهم نرسیده باشد. با این کار مطمئن می‌شوید که جزوه کامل وبی نقصی دارید.
  • خوب جایی بنشینید: خب معلوم است که وقتی ردیف آخر کلاس، پشت ستون نشسته‌اید و با دوست صمیمیتان مشغول موبایل بازی هستید، چیزی از درس نمی‌فهمید، چه رسد به جزوه نویسی! فکر می‌کنید الکی است که ردیف اولی‌های کلاس اتفاقا شاگرد اول‌های کلاس هم هستند؟! پس از هرچیزی که باعث حواس پرتیتان می‌شود، فاصله بگیرید.
  • مخفف بنویسید: برای اینکه سرعت نوشتنتان بالا برود و در وقتتان صرفه جویی شود. برای کلمات بلندی که مدام هم تکرار می‌شوند، مخفف بسازید. مثلا به جای نوشتن company بنویسید co یا از نشانه‌های گرافیکی مثل $ و& استفاده کنید. اعداد را هم عددی بنویسید۳ نه حروفی سه. البته حواستان باشد که آنقدر مخفف‌هایتان من درآوردی نباشد که بعدا کلی به منظور مخففتان فکر کنید.

جزوه نویسی هنری است که هرکسی ندارد؛ حتی اگر به برکت درس خواندن شب امتحان اعتقاد دارید، یک جزوه شسته رفته بیشتر به کارتان خواهد آمد.تاریخ : سه شنبه 24 دی 1398 | 09:22 ب.ظ | نویسنده : مدیر | نظرات

  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات